Mar 21,2020

Zatímco v minulých měsících se tuzemští investoři podíleli na transakcích v rozmezí jednoho až deseti milionů eur, nyní je stále patrnější, že se zajímají také o investice ve vyšší hodnotě. Nezajímavějším jak pro české tak zahraniční investory zůstává kancelářský sektor. To jsou hlavní závěry nejnovější zprávy o vývoji realitního trhu v České republice, kterou vypracovala poradenská společnost Colliers International. Ta také předpokládá, že objem investic realizovaných v letošním roce na českém trhu překročí v letošním roce hranici jedné miliardy eur.

Celková nabídka kanceláří na pražském trhu ve třetím čtvrtletí překročila hodnotu 2,89 milionů metrů čtverečních, když byla dokončena budova BB Centrum G společnosti Passerinvest s kapacitou 5 500 metrů čtverečních, které jsou k dispozici k pronájmu. Kromě toho společnost HB Reavis spekulativně zahájila stavbu projektu Metronom v Praze 5, který nabídne 30 tisíc metrů čtverečních. Tím vzrostl objem kancelářských prostor ve výstavbě na více než 310 tisíc metrů čtverečních ve 23 budovách.

Míra neobsazenosti kanceláří se mírně zvýšila  

Ve třetím čtvrtletí se pronajalo 52 tisíc metrů čtverečních nových kanceláří, což je méně než v prvním (88 700 m2) i druhém (73 000 m2) čtvrtletí 2013, ale více než ve třetím čtvrtletí 2012 (44 100 m2). Čistá poptávka ve třetím čtvrtletí činila více než 40 procent, a to především díky expanzím Group M ve Factory Office Centre, Wall Street Systems v Myšák Gallery a SAP Busiess Services v Avenir Business Park, zatímco podíl renegociací klesl na 37 procent ve srovnání s 48 procenty ve druhém a 41 procenty v prvním čtvrtletí. Nejvíce kancelářských prostor se pronajalo v Praze 5 (11 800 m2), Praze 1 (10 550 m2) a Praze 4 (8 550 m2). Celková míra neobsazenosti v Praze mezičtvrtletně mírně narostla o 5 100 metrů čtverečních, což znamená, že k okamžitému pronájmu je dostupných téměř 375 tisíc metrů čtverečních moderních kancelářských prostor. Nejvyšší procentuální míru neobsazenosti má Praha 9 (30,9 procenta), zatímco největší podíl neobsazených prostor v metrech čtverečních se nachází v Praze 1 (68 500 m2).

Nájemné pod tlakem konkurence mírně klesá

Základní nájemné prostor nejvyšší kategorie v centru města bylo v poslední době pod tlakem a v důsledku rostoucí konkurence mezi stávajícími nemovitostmi a těmi ve výstavbě mírně kleslo. Základní nájemné prostor nejvyšší kategorie ve vnitřním a vnějším městě stagnovalo na 15 až 17,5 eur/ m2 měsíčně, respektive 13 až 14,5 eur/ m2 měsíčně, zatímco nájemní pobídky v podobě nájemních prázdnin a příspěvků na vybavení prostor byly i nadále důležitou součástí nájemních podmínek. „Předpokládáme, že míra neobsazenosti v posledním čtvrtletí, kdy bude dokončeno několik nových kancelářských budov, překročí 13 procent. Očekáváme, že do konce roku bude na trh dodáno dalších šest kancelářských budov o celkové velikosti 73 tisíc metrů čtverečních, které jsou již ze 70 procent pronajaty,“ řekla Jana Vlková, vedoucí oddělení kancelářských prostor Colliers International v České republice.

Nabídka průmyslových nemovitostí vzrostla na 4,4 milionu metrů čtverečních

V prvních třech čtvrtletích roku bylo dokončeno 231 700 metrů čtverečních průmyslových nemovitostí, což zvýšilo celkovou nabídku na více než 4,4 milionu metrů čtverečních. V samotném třetím čtvrtletí bylo na trh dodáno 128 600 metrů čtverečních průmyslových nemovitostí, z nichž pouze 5 400 metrů čtverečních bylo postaveno spekulativně. Dalších 152 200 metrů čtverečních bylo ke konci tohoto období ve výstavbě, 12 500 metrů čtverečních z toho se staví spekulativně. Hrubá poptávka ke konci září dosáhla nejvyššího čtvrtletního objemu transakcí v letošním roce a zaznamenala meziroční růst o 17 procent. Čistá poptávka po průmyslových prostorách činila v prvních devíti měsících roku 431 tisíc metrů čtverečních, z toho 180 960 metrů čtverečních bylo pronajato v samotném třetím čtvrtletí, což z něj činí nejsilnější čtvrtletí v tomto roce. Míra neobsazenosti na českém průmyslovém trhu se v mezičtvrtletním srovnání téměř nezměnila, v Praze se pohybovala těsně pod hranicí deseti procent. Také základní nájemné průmyslových prostor kategorie A zůstalo stabilní, většina developerů i nadále nabízela nájemní pobídky ve formě nájemních prázdnin, jak tomu bylo i v předchozích čtvrtletích. „Vzhledem ke dvěma distribučním centrům, které plánuje společnost Amazon v Brně a Praze, očekáváme, že celková hrubá poptávka překročí poprvé po třech letech 900 tisíc metrů čtverečních,“ řekl Robert Bocker, vedoucí oddělení průmyslových prostor Colliers International v České republice.

Share This