PRAHA/MARIÁNSKÉ LÁZNĚ – K bohaté historii Mariánských Lázní patří kdysi proslulý hotel Lesní mlýn, který je teď na prodej. Někdejší mlýn a později hostinec, místo něhož byl vybudován rozsáhlý hotel, je spojený se jmény historických osobností – například rakouského knížete Metternicha, ministra zahraničí někdejšího Sovětského svazu Maxima Litvinova, ale i slavných spisovatelů, jako byl Franz Kafka.

Přímý prodej Lesního mlýna vyhlásila přední realitní společnost Naxos a cena představuje 28 milionů korun. Znamená to naději, že nový investor opuštěný hotel zrekonstruuje a dřívější chlouba lázeňského města opět přivítá své hosty. „Obnovení hotelu Lesní mlýn by znamenalo příliv kapitálu, turistů a přineslo by také do Mariánských Lázní nová pracovní místa,“ říká ředitel Naxosu Jan Sachr. Pro případného investora je areál zajímavý rozsáhlými vlastními pozemky přesahujícími jeden hektar. Díky tomu zde může nejen rekonstruovat původní budovy ale také vystavět nové. Což by mu umožnilo dispozičně uspořádat areál tak, aby přesně vyhovoval jeho podnikatelským záměrům. Na rekonstrukci a dostavbu bylo vydáno stavební povolení,“ dodává.

Kromě hoteliérů by mohl Lesní mlýn podle Jana Sachra zaujmout například také provozovatele domů pro seniory. Původní mlýn stál v blízkém sousedství známého Lesního pramene. Podle historiků sem často rád zavítal i významný rakouský politik kníže Metternich. Po roce 1853 se z mlýna stal hostinec, který se později rozrostl v hotel. Místo získávalo stále větší oblibu. Zdejším údolím se procházeli britský panovník Eduard VII., který navštívil Mariánské lázně devětkrát, spisovatelé Franz Kafka či Maxim Gorkij, český kněz a literát Václav Beneš Třebízský a další slavné osobnosti.

Ve třicátých letech minulého století měl Lesní mlýn 70 pokojů pro hosty. Od roku 1945 změnil název na hotel Alhambra, o pět let později se z něj stala odborářská zotavovna Donbas. Hotel ukončil provoz v roce 1992 a od té doby byl celý komplex zavřený.

Pin It on Pinterest

Share This