Celková plocha průmyslových prostor v ČR atakuje hranici 6,5 milionu metrů čtverečních

Hlavní stránka / Investiční trh / Celková plocha průmyslových prostor v ČR atakuje hranici 6,5 milionu metrů čtverečních

28.4.2017

Celková plocha průmyslových prostor v ČR atakuje hranici 6,5 milionu metrů čtverečních Celková plocha moderních průmyslových prostor určených k pronájmu v České republice vzrostla v prvním čtvrtletí roku 2017 na 6,47 milionů metrů čtverečních. V prvním čtvrtletí v roku 2017 bylo dokončeno zhruba 161 200 metrů čtverečních nových prostor. Vyplývá to z konečných údajů o trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi v ČR v prvním čtvrtletí letošního roku, které zveřejnilo sdružení Industrial Research Forum.

Míra neobsazenosti dosáhla na konci prvního čtvrtletí hodnoty 4,7 procenta, což představuje nepatrný pokles o 4 bazické body oproti poslednímu čtvrtletí 2016. Celkově je v současné době na trhu 304 100 metrů čtverečních moderních průmyslových prostor, které jsou připraveny k okamžitému nastěhování. Neobsazenost průmyslových prostor v Praze je na úrovni celorepublikového průměru 4,7 procenta, což představuje pokles o 121 bazických bodů oproti minulému čtvrtletí.

Hrubá realizovaná poptávka (včetně renegociací) v prvním čtvrtletí roku 2017 dosáhla celkově 305 300 metrů čtverečních a oproti předchozímu čtvrtletí poklesla o 40 procent. V porovnání s prvním čtvrtletím roku 2016 se hrubá realizovaná poptávka snížila o tři procenta. Čistá poptávka čítala v prvním čtvrtletí roku 2017 celkem 238 800 metrů čtverečních, což představuje pokles o 22 procent v porovnání s minulým čtvrtletím a 13procentní meziroční zvýšení. Hlavním tahounem nové poptávky byly společnosti z výrobního sektoru s 59 procenty všech nových uzavřených transakcí. Podíl renegociací reprezentuje 22 procent z hrubé realizované poptávky.
 
Největší novou transakci v prvním čtvrtletí uzavřela společnost Sony DADC, která si pronajala 30 500 metrů čtverečních v logistickém parku Panattoni Pilsen Park West. Největší renegociace byla podepsána v areálu Starzone Pardubice společností Flextronics (15 000 m2).
 
Industrial Research Forum bylo založeno v roce 2010 s cílem poskytovat co možná nejúplnější, nejpřesnější a nejtransparentnější data o vývoji českého trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi. Členové Industrial Research Fora, společnosti CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield a JLL, sdílejí základní informace o vývoji trhu a věří, že založení Industrial Research Fora přispěje ke zlepšení transparentnosti trhu.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

84% (38)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Všechna práva vyhrazena © 2018 NETservis s.r.o.