Historické budovy se stále častěji předělávají na luxusní kanceláře

Hlavní stránka / Investiční trh / Historické budovy se stále častěji předělávají na luxusní kanceláře

11.7.2016

Historické budovy se stále častěji předělávají na luxusní kanceláře Historické budovy čím dál více mění svůj původní charakter a rekonstruují se na luxusní kanceláře. Je o ně totiž zájem. „Firmy si uvědomují, že reprezentativní kancelář je důležitou součástí byznysu,“ říká Filip Veselý, jednatel realitně-konzultační společnosti OFFICE HUNTERS. V současné době je však k dispozici jen pár skutečně prestižních objektů.

Zapnout počítač v místnosti, kterou navrhoval velmistr řádu Křížovníků, či významný secesní architekt Matěj Blecha, nebo pracovat pod historickou štukovou výzdobou? To určitě má svoji nenahraditelnou atmosféru. Nabídka luxusních kanceláří ale není široká. „V současné době je k mání kolem patnácti luxusně zrekonstruovaných objektů. Přitom o podobně laděné prostory má zájem více než deset procent všech našich klientů. Zbylých devadesát procent je limitováno rozpočtem nebo hledají jinou lokalitu,“ dodal Filip Veselý.
 
O luxusní kanceláře v historických budovách se zajímají zejména advokáti, poradci nebo investiční firmy. „Jedná se o konzervativně laděnou klientelu, která má v plánu zůstat v nových prostorách déle, alespoň deset let. Proto je trh s historickými budovami poměrně stabilní,“ vysvětlil Veselý ze společnosti OFFICE HUNTERS. Mezi nevýhody patří především nedostatek parkovacích míst nebo jejich úplná absence. Do zakladačů se zase nevejdou luxusní limuzíny a SUV, tedy vozový park cílových klientů.
 
Největším rozdílem oproti moderním kancelářským budovám je malá flexibilita prostor. Při rekonstrukcích se vychází z dané dispozice, ne vždy je možné bourat zdi mezí místnostmi. Limitem je také umístění schodišť a výtahů. Vznikají tak jednotky o předem dané velikosti, se kterou nelze dále hýbat. „Dalším limitujícím faktorem je instalace technologií. Tam, kde je v moderní budově umístěno podhledové osvětlení a klimatizace, naleznete v historických budovách spíše štukové stropy. Chlazení se řeší většinou podokenními jednotkami, světlo centrálními lustry s individuálním osvětlením jednotlivých pracovišť,“ popsal Veselý.
 
Nejprestižnější adresou pro luxusní kanceláře jsou ulice Na Příkopě a 28. října, tedy na území Pražské památkové rezervace. Zde se nachází City Palais, budova postavená na počátku 20. století v raně secesním stylu. Jedná se o stavbu se šesti nadzemními a dvěma podzemními podlažími o celkové ploše 6210 metrů čtverečních, ve které se podařilo úspěšně skloubit historické prvky s nejmodernějším technickým vybavením.
 
To zámeček Na Křížku je budova v historizujícím slohu novorenesance se zahradou z 2. poloviny 19. století. Stavba, která stojí v Braníku, je zajímavá svou bizarností, členitým půdorysem a celkovou nepravidelností, která byla záměrem. Dalším příkladem je rekonstrukce Harrachovského paláce vedle známé Jindřišské věže. Dokončení moderní přístavby k barokní budově je plánováno na letošní srpen.
 
Kromě luxusních kanceláří s historickou štukovou výzdobou nabízí Harrachovský palác obchodní jednotky a krátkodobé ubytování. „Myslím, že přesně takto má vypadat moderní přestavba historické budovy v centru Prahy,“ říká Veselý, jednatel společnosti OFFICE HUNTERS. Harrachovský palác navíc disponuje zakladači s kapacitou 12 automobilů. Díky své poloze poskytuje dokonalé napojení na dopravní infrastrukturu a bezprecedentní občanskou vybavenost.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Investiční trh | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

City Palais

City Palais

Harrachovský palác

Harrachovský palác

Zámeček

Zámeček

Zámeček

Zámeček

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Všechna práva vyhrazena © 2018 NETservis s.r.o.