PRAHA – Pražský Karlín se stal v uplynulých dvou letech nejatraktivnější destinací pro firmy, které se rozhodly přestěhovat nebo nově zřídit své sídlo v hlavním městě. Společnosti si zde v tomto období pronajaly téměř 48 tisíc metrů čtverečních moderních kanceláří. To odpovídá zhruba 14 procentům všech nově pronajatých kanceláří v Praze. Přes 40 tisíc metrů čtverečních se pronajalo ještě v lokalitě na Pankráci, žádná jiná pražská lokalita takový zájem nepřitáhla.

Uvedená data zahrnují pouze firmy, které se do Karlína přestěhovaly z jiných městských částí. Započítány také nejsou smlouvy, kdy došlo „pouze“ k prodloužení stávající nájemní smlouvy. V Praze se v letech 2010-2011 pronajalo celkem 620 tisíc metrů čtverečních kanceláří, z toho podíl nových smluv činil 356 tisíc metrů čtverečních.

„Karlín láká především svojí snadnou a rychlou dostupností do centra, velkou nabídkou moderních kancelářských ploch, relativním dostatkem parkovacích míst a bohatou občanskou vybaveností. Karlín je velkou konkurencí zejména centru města, kde jsou problémy s parkovacími místy a nedostatek budov, které by nabídly více než tisíc metrů čtverečních na jednom podlaží.  Karlín toto vše nabízí navíc v kombinaci s nižším nájemným,“ říká Radka Novak, vedoucí kancelářského týmu v Cushman & Wakefield.

„Zájem o Karlín mají především firmy z oboru služeb, jako jsou poradenské či personální, a firmy s rychloobrátkovým zbožím. Jako příklad uveďme největší světovou cestovní kanceláři Expedia nebo personální společnost Monster, které si kanceláře v Karlíně pronajaly v závěru loňského roku,“ říká Radek Procházka z kancelářského týmu C&W, který na transakcích přímo pracoval.

Expedia si pronajala kanceláře v Praze poprvé před necelými třemi lety, obchodně se jim ale natolik dařilo, že firmě stávající prostory na Pankráci přestaly postačovat. Ve spolupráci s C&W začala hledat nové kanceláře a jako nejvhodnější nová lokalita byl vybrán právě Karlín. Důvodem bylo kromě již zmiňované široké nabídky moderních prostor, snadné dostupnosti do centra a bezproblémového parkování také architektonické řešení Amazon Courtu, které firmu silně oslovilo. Expedia si pronajala 1800 metrů čtverečních a předpokládá růst i v následujících letech.

V případě personální společnosti Monster došlo k sestěhování ze dvou kancelářských budov v centru Prahy a na Flóře do jednoho objektu. Společnost si za účelem konsolidace pronajala téměř 5 tisíc metrů v Rivergardens.  „Trvající zájem o Karlín potvrzují i firmy, které zde již sídlí – příkladem může být poradenská firma KPMG, která za naší asistence v prvním čtvrtletí letošního roku prodloužila svoji nájemní smlouvu ve Florenc Office Center na 11 tisíc metrů čtverečních,“ dodává Radka Novak.

Pin It on Pinterest

Share This