Při koupi bytu si prověřte nejen právní a technický stav nemovitosti

Hlavní stránka / Legislativa / Při koupi bytu si prověřte nejen právní a technický stav nemovitosti

27.2.2018

Při koupi bytu si prověřte nejen právní a technický stav nemovitosti Zájemci o koupi bytu často spoléhají pouze na informace, které jim podá realitní kancelář nebo vlastník nemovitosti. Prodávající, ani realitní kancelář ale často nemají zájem některé informace s potenciálním kupujícím sdílet. Ten by si je tak měl sám vyžádat nebo ověřit. Níže naleznete základní otázky, na které je dobré znát odpověď před samotným rozhodnutím, jestli koupi uskutečnit.

Technický stav bytu a domu

Vedle stavu samotného bytu je vhodné se dobře seznámit i s celkovým stavem domu (výtah, stoupačky, rozvody, sklepy, společné prostory).
 
Právní stav bytu a domu
 
Zajistit si odborníka, který ověří právní stav kupované nemovitosti (vlastnické právo, věcná břemena, nájem nebo třeba zástavní právo). „Vedle toho je zcela klíčové nastavení smluvních vztahů s prodávajícím a také v extrémním případě vaše možnost kupní smlouvu zrušit. Podstatné je také správně nastavit výplatu kupní ceny, aby měl kupující záruku, že mu prodávající s penězi nikam neuteče,“ vysvětluje Ondřej Preuss, provozovatel webu DostupnyAdvokat.cz.
 
Družstevní byt – zkontrolovat poměry v družstvu
 
Je potřeba zjistit, jaká práva a povinnosti mě jako družstevníkovi stanovy v domě přiznávají. Mohu byt podnajmout bez svolení družstva? Musím družstvu za podnájem bytu něco platit? Jaké další povinnosti vůči družstvu mám?
 
Byt v osobním vlastnictví – zkontrolovat majetkové poměry v domě
 
Jak vysoký příspěvek musím společenství vlastníků jednotek každý měsíc odvádět? Kdo vlastní ostatní byty v domě? Budu moci svým hlasem správu domu ovlivnit?
 
Zjistit si maximum informací o životě v domě a jeho okolí
 
Je dobré znát důvod, proč byt majitel prodává, jaké jsou vztahy v domě, skladba jeho obyvatel, případné problémy, které obyvatele domu tíží, ale také třeba plány na výstavbu v okolí domu. Pokud vám za dva roky vyroste přímo před oknem další bytový dům, jistě vám to moc radosti neudělá.
 
Zjistit informace o dluzích, které váznou na bytě / domě
 
Zjistit byste si měli případné nedoplatky do fondu oprav, daňové nedoplatky, exekuce na majitele a další nepříjemnosti, které vás jako nového majitele můžou nemile překvapit.
 
Potřebné informace si můžete vyžádat od advokáta, technika, přímo od prodávajícího, neformálním oslovením jiného obyvatele domu nebo od členů výboru SVJ či orgánu bytového družstva. „Po prodávajícím můžete také chtít zápisy ze schůzí v domě, případně nahlédnout do veřejných zdrojů,“ přidává tipy Ondřej Preuss. Otázek je zajisté bezpočet. Výše uvedené lze ale považovat za klíčové a základní, na které byste měli znát odpovědi před tím, než se do koupě nemovitosti pustíte. 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Legislativa | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Všechna práva vyhrazena © 2018 NETservis s.r.o.