PRAHA – Hypotéky jsou klíčovým nástrojem při financování vlastního bydlení. A umocňuje to navíc ještě skutečnost, že v současné době jsou úroky u hypoték nejnižší v novodobé historii. „V době, kdy se stavebnictví teprve pomalu vzpamatovává z následků ekonomické krize, jsou levné hypotéky doslova okysličenou krví českého stavebnictví,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL Evžen Korec.

Tuzemské bankovnictví si v letošním roce připomíná 20 let od začátku poskytování hypotečních úvěrů v novodobé historii České republiky. Kořeny hypoték však sahají do mnohem starší historie. První bankou, která na českém území poskytovala hypotéky, byla Hypoteční banka Království českého, jež zahájila svou činnost 16. ledna 1865. Po okupaci českých zemí a vzniku Protektorátu Čechy a Morava byl sektor hypotečního bankovnictví prakticky zlikvidován a vývoj této oblasti bankovnictví byl po druhé světové válce násilně přerušen na více než padesát let. Po pádu komunismu bylo hypoteční bankovnictví formálně obnoveno v roce 1990, ale kvůli nefunkčnímu kapitálovému trhu a velice omezenému právnímu zázemí byly první hypoteční úvěry poskytnuty až v roce 1995.

Když se před dvaceti lety opět začaly hypotéky v České republice poskytovat, pohybovala se úroková sazba u jednotlivých bank mezi 11 až 12 procenty. V závěru loňského roku to přitom bylo již 2,44 procenta. Podle údajů Hypoteční banky loni banky v České republice poskytly hypotéky za 144 miliard korun, což byl druhý nejvyšší výsledek v historii.

„Současnou výši úrokových sazeb významně ovlivňuje souboj řady bank, které se snaží získat vyšší tržní podíl. Banky navíc mají velké množství volných peněz a bojují proto o každého zákazníka. Tato situace ještě nejspíš nějakou dobu potrvá. Vedle klientů bank z ní samozřejmě budou těžit i developeři, protože nízké úroky a lepšící se ekonomická situace bude lidi více motivovat k pořízení vlastního bydlení,“ uzavírá Evžen Korec.

Pin It on Pinterest

Share This