Mar 21,2020

PRAHA – Nárůst počtu zahajovaných rezidenčních projektů a výstavby nových bytů ve třetím čtvrtletí je v meziročním srovnání posledních třech let více jak dvojnásobný. Oproti minulému roku dokonce šestinásobný. Už druhé čtvrtletí signalizovalo rostoucí trend v počtu zahajovaných projektů, na rozdíl od dokončovaných bytů. Podle údajů realitní společnosti LEXXUS je na trhu přitom stále přetlak dokončených, doprodávaných bytů v nerovné konkurenci široké nabídky bytů v nově zahajovaných atraktivních projektech.

Developeři, kteří vsadili na pozemky na okrajích Prahy, trefili „do černého“. Kupující skutečně často upřednostní kombinaci faktorů příznivá cena – klidná lokalita – slušný standard – před vyšší cenou za lepší standard nebo lokalitu blíže k centru. Často tak získají za srovnatelné peníze dokonce větší byt. „Byty v cenově dostupnějších zahajovaných projektech se setkávají s mimořádným zájmem kupujících, který evokuje vzpomínky na prodej bytů v období realitního boomu z roku 2007 a 2008,“ říká analytik společnosti LEXXUS Ondřej Diblík. Na rozdíl od statistiky nabídkových cen bytů jsou pak podle něj realizované prodejní ceny řádově nižší.

Zatímco v Praze lze sledovat poměrně stabilní růst nabídkových cen bytů už od konce roku 2011, ve zbytku republiky tyto ceny stále klesaly. Alespoň v prvních měsících letošního roku. Následný velmi mírný nárůst je snad předzvěstí trvalého růstu cen v celé republice, s výjimkou známých „komplikovaných“ regionů. Růst cen bytů je velmi důležitým předpokladem fungujícího trhu s nemovitostmi. Při poklesu cen přestává fungovat tradiční jistota investice do nemovitosti jako bezpečného uložení finančních prostředků.

Období poklidného, průhledného a konečně i deregulovaného trhu s nemovitostmi fungujícího ve znamení objemné nabídky, relativně nízkých cen a extrémně nízkých hypotečních úroků, se podle Ondřeje Diblíka ovšem může velmi rychle opět zpomalit: „Trh s nemovitostmi je extrémně citlivý na ekonomické výkyvy, investice do nemovitostí jsou většinou operací o velkém objemu prostředků“. Důsledky případné politické nestability v období po volbách (např. odložení projednávání státního rozpočtu na příští rok, související nejistota v oblasti daňové politiky, či stále ještě ne zcela nepředstavitelné vládní angažmá KSČM) by podle analytika Diblíka mohly v důsledku ovlivnit rozhodování nejen větších investorů a způsobit útlum místního realitního trhu na úkor investic v zahraničí. 

Share This