Jen málokdo je spokojený s vybavením domácnosti tak, jak ji získal. Naprostá většina lidí si svůj byt či dům v průběhu času vylepšuje, upravuje či rekonstruuje. Třetina Čechů využívá pro rekonstrukci kombinaci vlastní hotovosti s úvěrem, jen necelá tři procenta lidí nemá problém si půjčit na celou rekonstrukci. Ukázal to aktuální průzkum finanční skupiny Wüstenrot, podle kterého má rádo změnu 11 procent lidí a pouští se do zásadnějších úprav často.

Třetina respondentů řeší rekonstrukce, až když zařízení dosluhuje nebo se přestane líbit, pětina pak volí úpravy při nějaké specifické situaci, jako je například narození dítěte, jeho dospívání, odchod od rodiny, přistěhování partnera nebo ze zdravotních důvodů. Své bydlení si nijak nevylepšuje jen osm procent  Čechů. Více než čtvrtina (27 %) si zpříjemňuje bydlení pořízením drobností, ale do větších úprav už se nepouští. Takto v průzkumu odpovídali nejvíce mladí do 35 let (70 %) a častěji ženy než muži.

Pětina lidí provádí větší úpravy bytu v případě, že očekávají nějakou změnu v rodině, nejčastěji jsou to lidé ve věku 36 až 44 let (27,5 %). „Je to logické, právě tato generace řeší přibývání dalších potomků či jejich dospívání, ale i nové vztahy.  A takové situace s sebou nesou i nutnost úpravy bydlení. Více než třetina respondentů (33,6 %) se chystá k nějaké zásadnější úpravě či rekonstrukci například kuchyně či koupelny v případě, že staré zařízení již dosloužilo nebo se přestalo líbit. Citelnější zásah do bydlení tak provádějí méně často, nejvíce lidé nad 45 let,“ komentuje výsledky průzkumu Pavlína Musilová, odpovědná za řízení marketingu a PR finanční skupiny Wüstenrot a dodává, že každý desátý však miluje změnu natolik, že se do větších rekonstrukcí pouští i častěji než jednou za deset let.

Více než polovina Čechů (56,2 %) je schopná si na zvelebení, úpravy a rekonstrukce bytu či domu ušetřit a zvládnou je financovat bez půjčky. Je zajímavé, že zásadně si prý na vylepšení bydlení nepůjčují především mladí lidé do 26 let, a to 67,6 procenta. Naopak nejméně se k této možnosti kloní třicátníci a padesátníci, tedy generace, které buď zakládají rodinu, nebo podporují děti na studiích a jejich rodinná vydání jsou vyšší.

Téměř třetina dotázaných (30 %) řeší úpravy a rekonstrukce domácností kompromisem, a to kombinací naspořených peněz s půjčkou. „K této variantě se nejvíce kloní lidé od 27 do 53 let, nejméně ji využívají ti nejmladší a pak nejstarší generace. Ideální je pro tento účel využít Půjčku ProBydlení, protože na rozdíl od spotřebitelských úvěrů za ni klienti zaplatí výrazně nižší úrok a dostanou ji za lepších podmínek,“ říká Pavlína Musilová.

Průzkum také ukázal, že Češi jsou obezřetní a nechtějí se neuváženě zadlužovat. Že nemá problém s tím si půjčit na celou rekonstrukci či nové vybavení domácnosti, totiž odpovědělo jen 2,9 procenta dotázaných. „Je chvályhodné, že je jen málo těch, kteří by neměli nic naspořeno a celou částku si chtěli půjčit. Toto odpovědné chování určitě také ovlivnila výuka finanční gramotnosti nejen na školách, ale i v médiích. Mnoho Čechů má také stavební spoření a takto naspořené finanční prostředky pak ve spojení s výhodným úvěrem využívá převážně na rekonstrukce a úpravy bytu a k pořízení nového vybavení domácnosti,“ dodává Pavlína Musilová.

Podle údajů Asociace českých stavebních spořitelen bylo ke konci roku 2015 v Česku uzavřeno celkem 3 884 222 smluv o stavebním spoření. Aktuálně je stavební spoření oblíbené u 59 procent Čechů, kteří mají na smlouvách naspořeno 384,2 miliardy korun. Od stavebních spořitelen si Češi jen v loňském roce půjčili na bydlení 45,8 miliardy korun.

Pin It on Pinterest

Share This