O prestižní cenu Mies van der Rohe Award 2017 se neutká žádná česká stavba

Hlavní stránka / Novinky na webu / O prestižní cenu Mies van der Rohe Award 2017 se neutká žádná česká stavba

31.1.2017

O prestižní cenu Mies van der Rohe Award 2017 se neutká žádná česká stavba Nadace Miese van der Roheho v Barceloně oznámila užší výběr 40 děl, která budou bojovat o Cenu EU za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award 2017. Na seznamu nefiguruje žádná z deseti českých nominacích, o nichž Česká komora architektů informovala v prosinci loňského roku. Ve výběru mezinárodní poroty jsou v největší míře zastoupeny Francie, Portugalsko, Velká Británie, Dánsko, Španělsko, Nizozemsko a Norsko. Městům s kvalitní architekturou pak dominuje Londýn, Lisabon či Dublin.

Bienále soutěžní přehlídky realizovaných staveb pořádá Evropská unie a Nadace Miese van der Roheho v Barceloně od roku 1988. Cílem soutěže je vyzdvihnout přínos evropských architektů, sledovat, jak uplatňují nové koncepty a technologie v praxi, a porovnat kvalitu architektury v jednotlivých evropských státech. V porotě pro rok 2017 usedli architekti, historici architektury a kurátoři Stephen Bates (Velká Británie, předseda), Gonçalo Byrne (Portugalsko), Peter Cachola Schmal (Německo), Pelin Derviş (Turecko), Dominique Jakob (Francie), Juulia Kauste (Finsko) a Małgorzata Omilanowska (Polsko).
 
Z 355 nominací mezinárodní odborná porota v lednu 2017 vybrala čtyřicítku nejlepších evropských staveb, které budou následně představeny v katalogu a na výstavě. Z tohoto užšího okruhu porota vybrala finalisty soutěže, kteří budou oznámeni v polovině února 2017. V samotném finále pak určí jednu stavbu, jež získá Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award, a jednu stavbu, které udělí Zvláštní cenu pro začínající architekty. Výsledky této prestižní ceny budou oznámeny na slavnostním vyhlášení 26. května 2017. Vyhlášení budou předcházet přednášky a besedy s finalisty.
 
V rámci jednotlivých členských států mají velkou váhu také jednotlivé nominace, které provádí profesní organizace, odborné instituce a vybraní experti. Za Českou republiku do této soutěžní přehlídky letos své nominace zaslali Česká komora architektů, Osamu Okamura a Jana Tichá.
 
Ze čtyřiceti vybraných prací je jich více než polovina postavena v centrech měst (24 staveb), devět se pak vyskytuje v krajině, sedm staveb stojí v oblasti městských periferií. Mezi členskými státy EU se čtyřmi zástupci dominují Francie, Portugalsko a Velká Británie. Po třech stavbách mají Dánsko, Španělsko, Finsko, Nizozemsko a Norsko. Dvě zastoupené realizace hlásí Belgie, Německo, Irsko a Turecko. Zastoupení jedné stavby pak mají Itálie, Litva, Polsko, Rumunsko a Švédsko.
 
Většina investorů těchto prestižních staveb pochází z veřejného sektoru, nechybí však také zajímavé ukázky soukromého či residenčního bydlení. Zastoupeny jsou také školy, kulturní a sportovní budovy či řešení veřejných prostranství i krajiny. Zhruba třetina realizací se potýká s řešením problému současné architektury v historickém prostředí.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Architektura | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

84% (38)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Všechna práva vyhrazena © 2018 NETservis s.r.o.