Třetinu pražského trhu ovládá silná trojka rezidenčních developerů

Hlavní stránka / Novinky na webu / Třetinu pražského trhu ovládá silná trojka rezidenčních developerů

13.3.2017

Třetinu pražského trhu ovládá silná trojka rezidenčních developerů Zhruba třetina pražského developerského trhu je v rukou trojice největších firem. Vyplývá to ze společných analýz firem Central Group, Trigema a Skanska Reality. Trh se pomalu koncentruje do rukou předních hráčů. Deset největších firem v současnosti disponuje více než 60procentním podílem. Důvodem je fakt, že pouze velké firmy jsou schopny dodávat na trh dostatečnou nabídku bytů v situaci, kdy úřady razantně omezily povolování nové výstavby.

Velcí developeři pracují současně na přípravě řady projektů a pokud se v důsledku sporů prodlouží vydání potřebných povolení u jednoho z nich, firmy jsou obvykle schopny nabídnout jiný projekt. Pro menší hráče, kteří rozvíjejí jen jeden nebo dva projekty, může být ale tato situace fatální.

„V letošním a příštím roce ještě velcí hráči budou schopni na trh dodávat projekty schválené v minulosti. Pokud ale politici a úředníci nezmění svůj postoj k rozvoji Prahy, dopadne nedostatek povolení nakonec i na velké developery. Na trhu by to znamenalo ještě mnohem výraznější nedostatek bytů a další růst cen,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. Již nyní se objevují informace od developerů dokonce i těch, kteří ještě v průběhu loňského roku figurovali v TOP 5, že v letošním roce nebudou mít co prodávat.
 
Dlouhodobě největším stavitelem nových bytů v Praze je Central Group, který loni prodal 1243 bytů za 5,2 miliardy korun a na pražském trhu se podílí 18,7 procenta. Za uplynulý rok tak jeho podíl narostl o téměř 2,5 procentních bodů. Dvojkou na pražském trhu je Finep s 661 prodanými byty a se zhruba deseti procenty trhu. Žádný další developer nepřekročil desetiprocentní podíl na trhu. Následuje Skanska Reality, Daramis a YIT. Celkem bylo v Praze ze rok 2016 prodáno 6650 bytů s vydaným územním rozhodnutím.
 
Nabídka developerů se ale za stejnou dobu ztenčila. Z 5500 bytů na začátku roku 2016 jich na konci roku byly jen necelé 4000. Nedostatečná nabídka vedla k razantnímu zvýšení cen, v průběhu loňského roku o 19,5 procenta. Až tři čtvrtiny bytů v nabídce tak spadají do vyšší cenové hladiny s cenami nad 60 tisíc korun za metr čtvereční. Pro střední třídu je tak reálně cenově dostupná jen asi tisícovka bytů.
 
Není přitom vinou developerů, že je nabídka bytů tak omezená. Podle analýzy připravovaných projektů, kterou provedla společnost Central Group, mají pražští developeři v přípravě celkem asi 70 tisíc nových bytů. Jen zhruba 23 500 se jich ale může začít stavět zhruba do pěti let. Problémem je velmi dlouhý schvalovací proces, který nás podle údajů Světové banky řadí na 130. místo ze 190 zemí.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

84% (38)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Všechna práva vyhrazena © 2018 NETservis s.r.o.