Za poslední rok vzrostly ceny nových bytů v Praze o pětinu

Hlavní stránka / Novinky na webu / Za poslední rok vzrostly ceny nových bytů v Praze o pětinu

20.4.2017

Za poslední rok vzrostly ceny nových bytů v Praze o pětinu Průměrná nabídková cena nových volných bytů v lednu a únoru letošního roku vzrostla o 2,5 procenta na 88 500 Kč/metr čtvereční, což představuje meziroční nárůst o 21,2 procenta. Za dva roky ceny bytů vzrostly o více než 30 procent. Nejdražší byty se prodávaly na Praze 1, naopak nejlevnější jsou dlouhodobě v deváté a desáté městské části. To jsou závěry nového Deloitte develop indexu, který analyzoval údaje pražského rezidenčního trhu za leden a únor 2017.

„Loňský rok byl z hlediska vývoje všech ukazatelů pražského rezidenčního trhu velmi dynamický. Zároveň přinesl zcela novou zkušenost, a to značný převis poptávky nad nabídkou i omezenou schopnost developerských společností tento stále se zvětšující rozdíl vyrovnat,“ říká Miroslav Linhart, ředitel oddělení nemovitostí společnosti Deloitte.
 
Nůžky mezi poptávkou a nabídkou se plynule rozevírají od konce roku 2015, zkraje letošního roku se propad nabídky znovu zvýšil. Celková zásoba volných bytů v developerských projektech poklesla o 236 bytů, tzn. o šest procent za dva měsíce (ze 4 220 bytů na 3 984). Od počátku roku 2015 tak zásoba volných bytů poklesla o více než 40 procent. „Nárůst ceny bytů na konci roku odráží nejen změny v hypotékách, a s tím spojené snížení dostupnosti, kterému se mnozí snaží předejít, ale také spekulace o konci intervencí koruny ze strany ČNB. Je důležité zdůraznit, že v Praze je kritický nedostatek volných bytů,“ připomíná Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace developerů.
 
 
Oproti průměru roku 2014 se průměrná nabídková cena zvýšila již o 35,5 procenta. S rostoucí průměrnou cenou za metr čtvereční zároveň vzrostla o 243 tisíc průměrná celková cena za byt, a to na 6 925 000 Kč. Ceny rostly ve sledovaném období ve většině pražských obvodů, největší nárůst byl zaznamenán v Praze 6, a to o 4,5 procenta. K mírné cenové korekci došlo pouze v rámci městských obvodů Prahy 1 a Prahy 8. „Počet nových bytových projektů dodaných na trh zůstal velmi nízký, šlo pouze o 15 projektů. Stagnoval i počet bytů, které byly nově dány do prodeje (517 bytů). Zcela doprodáno bylo naproti tomu 27 bytových projektů,“ vysvětluje Milan Roček, jednatel portálu CenovaMapa.org.
 
„Důvodem strmého nárůstu cen bytů v posledních letech je střet historicky největší poptávky po bydlení a zcela nedostatečné nabídky nových projektů, což sekundárně zvyšuje i ceny starších bytů,“ doplňuje Ján Horváth z CTR group. I když byla poptávka v lednu a únoru 2017 nižší než v posledních měsících roku 2016 (klesla o 302 kusů na 800 prodaných bytů), přesto převyšovala aktuální nabídku bytů nově dodaných na trh o 35 procent. Stále platí stav, že rychleji jsou vyprodány byty menší a levnější. Průměrná nabídková cena všech nových bytů, které přišly do prodeje v lednu a únoru činila 83 900,- Kč/m2. Cena prodaných bytů v tomto období (v ceníku označeno jako „prodaný“) činila 75 188 Kč/m2. Průměrná cena volných bytů v Praze tak opět vzrostla, a to na 88 500,- Kč/m2.
 
Současně se dá říci, že trh na počátku roku 2017 reagoval podobně jako v polovině roku 2016, kdy po zvýšení cen následovalo období s nižším absolutním prodejem. Vedle toho ale stále platí, že naprostá většina prodejů se dnes realizuje „z papíru“ v době, kdy se projekty teprve začínají stavět. „Klíčovou roli ve vývoji cen hraje stále se snižující nabídka nových bytů na trhu, mezi zásadní ovlivňující faktory patří nevyhovující legislativa a s tím spojený zdlouhavý proces stavebního řízení, zlepšující se ekonomická situace a příznivé podmínky financování koupě nového bydlení,“ říká Martin Vachek, výkonný ředitel realitní investiční společnosti Daramis. V lednu a únoru ubylo z nabídky developerů 932 bytů, nejvíce společnostem Central Group (109), AFI Europe (89) a Finep (79). Ve stejném období se do ceníků vrátilo 122 bytů.
 
 
Na základě dostupných informací lze pro období března a dubna letošního roku předpokládat, že prodeje budou mírně stagnovat a udrží se mezi 800-900 prodanými byty za dva měsíce. Významný vliv na tento ukazatel budou mít aktuální i plánované regulatorní zásahy do hypotečního trhu, které ještě více omezí dostupnost hypoték.  „S ohledem na stále klesající nabídku nových bytů lze ale těžko předpovídat, zda bude mít regulace hypoték očekávaný vliv na zastavení růstu cen nových bytů. Problém současného pražského realitního trhu není v neúměrné poptávce, ale ve zcela nedostatečné nabídce nových bytů,“ uzavírá téma Miroslav Linhart.
 
Deloitte develop index sleduje kvalitativní a kvantitativní ukazatele nabídky a poptávky na pražském developerském trhu zpracovávané portálem www.CenovaMapa.org. Jeho úkolem je prezentovat aktuální stav a vývoj rezidenčního trhu ve sledovaném dvouměsíčním období. Tento soubor ukazatelů je založen výhradně na deklaratorních informacích získaných z internetových stránek jednotlivých developerských společností a ceníků developerských projektů. Základem indexu jsou počty a nabídkové ceny volných jednotek v developerských projektech ke konci sledovaného období.

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

80% (20)

8% (2)

8% (2)

4% (1)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Všechna práva vyhrazena © 2018 NETservis s.r.o.