Rekordně nízké úrokové sazby hypoték dále podpoří boom prodeje nových bytů. Levné hypotéky jsou totiž spolu s růstem ekonomiky a nízkou nezaměstnaností jedním z hlavních faktorů, které táhnou poptávku po novém bydlení. Podle aktuálního Hypoindexu Fincentra dosáhly průměrné hypoteční sazby v únoru rekordní hodnoty 2,02 procenta. Překročily tak dosud nejnižší úroveň z loňského června, kdy se pohybovaly na hranici 2,05 procenta.

Za únorovým rekordem stojí intenzivní boj bank o klienty a tak lze očekávat ještě další snižování sazeb.  V únoru nízké sazby přilákaly do bank zapojených do Fincentrum Hypoindexu pro hypoteční úvěr 7 782 klientů, což je o 1 870 klientů více než v lednu. Přitom leden nebyl zrovna slabým měsícem. Lidé si ve druhém měsíci letošního roku sjednali hypotéky v celkovém objemu 14,615 miliardy korun, tedy o 1,869 miliardy korun více než před měsícem.

„Únorové změny v úrokových lístcích největších bank se projevily novým historickým minimem Fincentrum Hypoindexu na úrovni 2,02 procenta. V závěru loňského jara, kdy bylo dosaženo poslední minimum, však měli aktivní klienti s dobrou bonitou větší šanci dosáhnout přes individuální slevy u nejoblíbenější pětileté fixace na sazby nižší než nyní,“ uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum, a doplnil: „O dalším směru vývoje by mohlo napovědět nejbližší jednání bankovní rady ČNB o měnových otázkách, které je naplánováno na 31. 3. 2016, a jehož výsledky by měly bankám naznačit, jak dlouho budou mít k dispozici levné zdroje, což může mít vliv na delší fixace.“

Navzdory dlouhodobému očekávání úrokové sazby zatím stále klesají. Banky se pustily do konkurenčního boje a začaly měnit své úrokové sazby. Komerční banka snížila u nejčastěji poptávané hypotéky s LTV do 90 procent, při fixaci na období od 3 do 7 let je nyní sazba jen 1,89 procenta p. a. Aktuální snížení úrokových sazeb u hypoték od Komerční banky dosahuje až 0,30 procentního bodu.

Úrokové sazby snížili i další velcí hráči na trhu, jako je Hypoteční banka a Česká spořitelna. Česká spořitelna momentálně nabízí hypotéku s tříletou fixací za 2,19 procenta a s pětiletou fixací za 1,99 procenta. Hypoteční banka a ČSOB srazily úrokovou sazbu s fixací na tři a pět let na 1,89 již únoru. Začátkem března zlevnila i fixaci na jeden rok, kterou nově nabízí od 3,19 procenta. V březnu ke zvýšení přistoupila UniCredit Bank a mBank. UniCredit bank lehce zdražila úroky u jednoleté fixace, a to na 4,04 procenta. mBank pak změnila sazbu u tříleté fixace na 1,99 procenta a u pětileté na 2,24 procenta.

Tuzemským bankám se hromadí peníze na účtech a za situace, kdy si komerční banky v Evropě ukládají peníze u centrálních bank i se zápornými úroky, se jim vyplatí půjčit je klientům, byť s nižším úrokem než dříve. Významnou roli hraje také snaha bank přetáhnout klienty od konkurence, kterým nyní končí jejich minulé fixační období. Zároveň se připravují na jaro, které patří z hlediska nákupu nemovitostí k nejsilnějším obdobím roku. „Očekávám, že i díky rekordně nízkým hypotečním sazbám a jejich vyšší dostupnosti letos překonáme loňské rekordní prodeje nových bytů a jen v Praze by tak mohlo svého majitele najít až osm tisíc nových bytů,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL Evžen Korec.

Lidé si neberou jen víc hypoték, ale také průměrná výše hypotéky se zvedá. Tento trend sledujeme v posledních dvou letech. Lidé čím dál tím častěji kupují luxusnější bydlení v lokalitách blíže centra města. Developerská společnost Central Group na to reagovala rozšířením své nabídky do vyšších segmentů. „Zatímco základem nabídky je i nadále střední segment cenově dostupných bytů v okrajových přesto ale dobře dopravně dostupných čtvrtích, zhruba třetinu prodejů již nyní tvoří nadstandardní segment luxusnějšího bydlení v širším centru Prahy a asi 10 procent pak exkluzivní byty v unikátních lokalitách v centru,“ upozornil předseda představenstva společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Na celkovém počtu prodaných bytů Central Group se zhruba polovinou podílely nákupy financované hypotékou. Byty financované hotově nebo formou ročního odkladu platby mírně o jednotky procent klesly. Celý meziroční nárůst prodejů o téměř 20 procent z předloňských 847 bytů na loňských 1009 tak jde na vrub levným hypotékám. Central Group přitom v současnosti garantuje všem svým klientům úrokovou sazbu 1,79 procenta.

„Vzhledem k rekordně nízkým sazbám hypoték považuji za zcela neúčinnou politiku státu, který se v  situaci, kdy na hypotéku dosáhne téměř každý, rozhodl nabízet státní zvýhodněné půjčky na bydlení. Taková politika má smysl v době, kdy je komerční nabídka pro velkou část rodin nedostupná a kdy je třeba trh s bydlením pro rodiny více zpřístupnit. Nikoli nyní, kdy je na trhu souběh levného financování, ceny bytů jsou ještě stále po krizi velmi dostupné, ekonomika roste a nezaměstnanost naopak klesá,“ míní Dušan Kunovský.

„Pro zájemce o vlastní bydlení nicméně současný vývoj na hypotečním trhu představuje dobrou i špatnou zprávu zároveň. Na jedné straně jsou blíže splnění snů o vlastním bydlení. Měli by však pečlivě zvážit to, zda budou schopni své současné závazky platit i v budoucnu. Je jasné, že současně rekordně nízké úrokové sazby u hypoték nevydrží věčně. Očekávané zvýšení hypotečních splátek po skončení jejich aktuálních fixací by jim už za pár let mohlo způsobit značné problémy,“ dodal Evžen Korec.

Pin It on Pinterest

Share This