PRAHA – Společnost Skanska zahájila prodej v místním měřítku jedinečného bytového domu, který využívá systém pro hospodaření se šedou vodou. To znamená, že voda z umyvadel, van a sprch bude po přečištění využívána pro splachování toalet. Díky tomuto řešení mohou noví obyvatelé bytového domu uspořit až šest tisíc litrů pitné vody denně. Roční úspora na vodném a stočném by měla být zhruba 168 300 korun na projekt.

Kromě vyšší šetrnosti k životnímu prostředí a zmíněným finančním úsporám projektem developer přispívá také k vyšší soběstačnosti budov. Ceny bytů v novém projektu jsou přitom srovnatelné s cenami novostaveb v okolí. „Environmentální odpovědnost je pro Skanska celosvětově velkým tématem. Prodej bytového domu, který využívá systém pro hospodaření se šedou vodou, jsme v rámci celé Skanska odstartovali v Čechách jako první,“ řekla Naďa Ptáčková, generální ředitelka Skanska Reality. „Při jeho vývoji využíváme zkušeností kolegů ze zahraničí – obdobné řešení je součástí některých našich projektů v jiných oblastech pozemního stavitelství v Evropě i Americe,“ doplnila.

Ekologické technologie bytového domu

Stejně jako předchozí domy v projektu Botanica, je i tento navržen v nízkoenergetickém standardu, což znamená důkladně zateplený obvodový plášť budovy, kvalitní okna a solární termické kolektory, umístěné na střeše bytového domu, které budou využity pro předehřev teplé vody. U domu bude navíc umístěna akumulační nádrž pro zachycování dešťových vod, jenž mohou být dále využity pro zalévání zeleně v okolí domu. Jedno ze zelených řešení bytového domu Botanica K je zcela unikátní. Počítá se se systémem pro hospodaření se šedou vodou, v rámci kterého bude pro splachování toalet využita přečištěná voda z umyvadel, van a sprch. Pokud šedé vody z uvedených zdrojů nebudou stačit, bude systém doplněn zachycenou dešťovou či pitnou vodou.

Bydlení pro singly, páry i rodiny

Šestipodlažní bytový dům Botanica K (3, 4) se sedmým ustoupeným podlažím je rozdělen na dvě samostatné nadzemní sekce, které jsou propojeny společným suterénem, v němž budou umístěny sklepy, parkovací stání a technické zázemí domu. Dispozičně jsou byty řešeny jako 1+kk až 5+kk, podlahová plocha se pohybuje v rozmezí od 35 do 121 metrů čtverečních. Všechny byty nabídnou novým majitelům komfort balkonu či terasy, některé budou mít praktické předzahrádky. Svůj nový domov zde najdou singlové, páry i rodiny. V nabídce převažují byty 2+kk a 3+kk. V podzemním podlaží bytového domu bude kolárna a místnost se sprchou pro mytí kol, kočárků či zablácených psů. V rámci této etapy je navíc naplánovaná výstavba přilehlého parku s odpočinkovými zónami, jehož součástí bude také dětské hřiště.

Pin It on Pinterest

Share This