PRAHA – Dvě administrativní budovy u Nuselského mostu v bezprostřední blízkosti pražské magistrály jsou na prodej a jejich doporučená cena je 120 milionů korun. První z nich, dům v ulici Boženy Němcové, se přitom před deseti lety vydražil za 71 milionů korun, nejnižší podání bylo 31,3 milionu korun. Nyní jde znovu do prodeje, tentokrát spolu se sousední budovou v Sokolské ulici.

Výběrové řízení na jejich koupi, jehož první kolo končí 13. března 2015, vyhlásila společnost Naxos, která i tehdejší úspěšnou dražbu v roce 2004. „O prodej domu v ulici Boženy Němcové byl tehdy velký zájem a to nejen díky atraktivnímu místu ale i možnosti reklamy na jejích zdech, které si všimne každý, kdo po magistrále přijíždí do centra Prahy. Projíždí tudy nejvíce aut a obří reklamy jsou první, co řidiči vidí,“ říká obchodní ředitel Naxosu Libor Nevšímal. Podle jeho slov tato transakce ukazuje, jak výrazně se za 10 let změnil realitní trh. „Budovy se prodávají samostatně, ale je možné podat nabídku i na obě současně. Orientační cena domu v ulici Boženy Němcové je 67,2 milionu korun, budovy v Sokolské ulici zas 52,8 milionu korun,“ dodává.

 „Podmínky a způsob prodeje se od té doby změnily zcela zásadně. V současné době vyžadují takové transakce vždy něco navíc,“ uvádí Libor Nevšímal.  „Zejména u komerčních nemovitostí již dávno nefunguje takzvaná technika „spray and pray“, tedy podat inzerát a modlit se, aby na něj někdo reagoval.  Dnes inzeráty fungují jen u menších prodejů, jako jsou rodinné domy a byty – jejich prodej ovlivňuje emoční pohled.  Základem úspěchu u velkých transakcí je přímá komunikace s potenciálními investory. Zájemce potřebuje dostat co nejvíce informací včetně vyhodnocení efektivity nemovitosti, takzvané ekonomické logiky i plánu, jak dál nemovitost využívat,“ porovnává.

Dražby domu v pražské ulici Boženy Němcové se před deseti lety zúčastnilo 11 potenciálních investorů. A o prohlídku a informace o budově se jich zajímalo několik desítek. „Úvěrová politika bank byla tehdy otevřenější a díky tomu byl širší i okruh zájemců,“ říká Libor Nevšímal. Kancelářská budova v ulici Boženy Němcové s pronajímatelnou plochou přes 2400 metrů čtverečních a obdobný sousední dům v Sokolské ulici si však vzhledem k atraktivnímu místu najdou zájemce i dnes. Domy, které se prodávají kvůli insolvenci současného majitele, jsou podle jeho slov zajímavé pro investory, jež profitují na pronajímání kancelářských prostor, ale i reklamních ploch.

Pin It on Pinterest

Share This