Mar 21,2020

Uplynulý rok znovu zaznamenal nárůst v počtu prodaných nových bytů v Praze. Developeři jich udali celkem 5015, což představuje meziroční navýšení o 24,9 procent. Rekordní bylo zejména poslední čtvrtletí, kdy se v novostavbách prodalo úctyhodných 1551 bytů a šlo o prodejně vůbec nejlepší kvartál od roku 2008. Vyplývá to z pravidelné analýzy přední české developerské společnosti EKOSPOL, která se dlouhodobým monitoringem pražského rezidenčního trhu zabývá již osmým rokem.

Celkem 5015 prodaných nových bytů v Praze představuje nejlepší výsledek za posledních šest let a toto číslo je již srovnatelné s prodeji v roce 2007, který lze ještě označit za období končícího realitního boomu. „Čtvrtinový meziroční nárůst v počtu prodaných bytů je ještě lepším výsledkem, než jsme předpokládali. Souběh dlouhodobě nízkých hypotéčních úroků, neustále doplňované nabídky v tzv. superlevných projektech a trendu nákupu bytů na investici pomohl realitnímu trhu vrátit se téměř na předkrizová čísla,“ hodnotí loňský rok Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s. Rozdíl je podle jeho slov v tom, že kupující dnes mnohem více porovnávají konečné ceny a již automaticky nekoupí cokoli, co developeři nabídnou.

Praha se postupně vyrovnala s novou cenovou realitou

Velký podíl na prodejních výsledcích měly především byty ve velkých, cenově dostupných projektech prodávaných za ceny do 45 tisíc korun za metr čtvereční vč. DPH, v nichž se realizovala velká část skutečné poptávky. Podpůrným faktorem pak bylo další zlevňování u projektů s dlouhodobě neprodejnými ležáky, jejichž developerům už prakticky nic jiného nezbývá. Nově vznikající projekty totiž jsou a budou výrazně levnější. „Stejně, jako se vlivem recese museli naučit šetřit zákazníci, postupně se naučili šetřit i developeři, stavební firmy a další dodavatelé. Zejména v režijních nákladech, marketingu a dalších zbytných výdajích. Developeři pak navíc i v nákupech pozemků, kdy konečně nakupují za opodstatněné ceny na základě ekonomických modelů, nikoli na základě domněnky, že to nakonec stejně nějak prodají,“ tvrdí Evžen Korec.  Podle všeho to tedy vypadá to, že se pražský realitní trh v průběhu několika let nakonec vyrovnal s novou cenovou realitou.

Pražskému trhu vévodí dvě developerské firmy

Právě díky rostoucímu tlaku na efektivitu nákladů a úspory z rozsahu vznikající pouze při velkém objemu výstavby došlo k dalšímu pročištění nejen na trhu jako celku, ale i v jeho čele. Pokud byl v uplynulých letech developerský trh soubojem nejprve čtyř a posléze tří velkých developerů, tak nyní jde již pouze o dvě firmy. Společnost EKOSPOL prodala za celý rok 2013 celkem 653 nových bytů a dosáhla tržního podílu 13 procent. Zároveň zaznamenala meziroční nárůst prodejů o 47,7 procenta v porovnání s rokem 2012 (tehdy prodala 442 nových bytů). Z pohledu tržního podílu na všech prodaných bytech v Praze tak svedl EKOSPOL souboj o čelo trhu s jediným srovnatelně velkým konkurentem, společností CENTRAL GROUP, který na základě monitoringu ceníků nakonec prodal 717 bytů.

Rozhodovat bude cenově dostupná nabídka

„Právě fenomén superlevných projektů způsobil, že se na čele trhu ustálily dvě developerské společnosti. Za nimi se již formuje znatelná mezera,“ říká Korec a dodává: „I v následujících letech bude u leaderů trhu rozhodovat schopnost jít poptávce naproti cenově dostupnou a dostatečně velkou nabídkou. Doby, kdy se prodávaly obyčejné developerské projekty se stovkami bytů za 60 nebo 70 tisíc korun za metr čtvereční jen proto, že byly u zastávky tramvaje nebo metra, jsou nenávratně pryč.“

Share This