Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) letos po patnácté rozhodla o držiteli prestižní Výroční ceny „AWARD FOR EXCELLENCE“. Za zvláštní přínos a mimořádné zásluhy o rozvoj českého trhu nemovitostí byl letos oceněn projekt laserového centra ELI BEAMLINES v Dolních Břežanech. O Výroční ceně každoročně rozhodují členové asociace svým hlasováním a je udělována v rámci slavnostního vyhlášení soutěže Best of Realty.

Projekt ELI letos zvítězil v hlasování členů ARTN v konkurenci dalších tří nominovaných projektů a osobností. ELI Beamlines  je významným projektem vědecké “panevropské infrastruktury“, ve kterém se excelentním způsobem snoubí užitek (prestižní vědecké laserové pracoviště) a estetika/mimořádně zdařilé architektonické ztvárnění. Předpokladem realizace projektu byla vynikající koordinace vědeckých pracovišť, architektonického studia a současně mimořádné porozumění a akceschopnost místní samosprávy.

Členové ARTN u projektu oceňují šíři mezinárodního dopadu, neboť se jej účastní 40 akademických a vědeckých institucí z 13 evropských zemí. Vybudování centra ELI právě v Čechách/Dolních Břežanech  potvrzuje vynikající  připravenost lokality a týmu schopného koordinovat přípravné a realizační práce. Realizace projektu potvrdila důležitost České republiky na mapě světového výzkumu.

“Projekt mezinárodního laserového centra ELI Beamlines byl velkou výzvou. Koncepčně budova vychází z představy „duality světla“ – práce s uměle vytvořeným laserovým světlem v halách pro fyzikální experimenty a zároveň využití přirozeného světla ve prospěch zdravého prostředí pro uživatele budovy. Stavba ELI svou urbanistickou koncepcí velmi citlivě reaguje na okolí v centru obce Dolní Břežany, je ukázkou skloubení výjimečné architektury, vycházející z jasného a čitelného konceptu a velmi komplikovaného technického zadání. Úspěšná realizace se podařila díky týmu špičkových vědců a pracovitému profesionálnímu týmu architektů a inženýrů. Ocenění si velice vážíme a děkujeme za něj,“ říká výkonná ředitelka architektonické kanceláře Bogle Architects Viktorie Součková, která na slavnostním galavečeru u příležitosti vyhlášení výsledků 18. ročníku soutěže Best of Realty převzala skleněnou trofej z rukou prezidentky ARTN Zdenky Klapalové.

Spolu s Viktorií Součkovou Výroční cenu převzal také starosta obce Dolní Břežany Věslav Michalík, který se k projektu a získanému ocenění rovněž vyjádřil: “Dolní Břežany dlouhodobě vsadily na kvalitu veřejného prostoru a kvalitu architektury. Ocenění budovy výzkumného ústavu ELI je dalším střípkem do mozaiky, která se nám v Dolních Břežanech skládá a která je již teď příkladem, že suburbanizace může být kvalitní a pro lidi příjemná.“

Zástupce zadavatele a konečného uživatele projektu ,  Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky, RNDr. Jiří J. Mareš, CSc., získané ocenění komentoval následně: “ELI Beamlines je unikátní počin, který v České republice nemá obdoby. Není jedinečný pouze svou architektonickou podobou, za kterou získal již několik ocenění, ale především parametry svých laserových systém. Ty jsou zásadní a umožní české i mezinárodní vědecké komunitě realizovat nové experimenty.“

Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí uděluje cenu “AWARD FOR EXCELLENCE“ již od roku 2002, jejím loňským držitelem se stalo Stavební fórum. V roce 2014 Centrum současného umění a designu DOX, v roce 2013 jím byl Jan Antoš za projekt rodinného Parku Mirakulum v bývalém vojenském areálu ve středočeských Milovicích, v roce 2012 Jan Světlík ze společnosti Vítkovice Machinery Group za rozvoj ostravských Dolních Vítkovic. O dva roky dříve obdrželo cenu Centrum Paraple, mezi oceněnými osobnostmi je také například architekt Zdeněk Lukeš (2011), nebo Karel Večeře z Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (2007).

Pin It on Pinterest

Share This