Ceny pražských realit dále porostou

Hlavní stránka / Zprávy dne / Ceny pražských realit dále porostou

28.2.2018

Ceny pražských realit dále porostou Prahu trápí rekordně malý trh s byty a nedostatečná výstavba. Zatímco v České republice loni vzrostl celkový počet dokončených bytů o 4,6 procenta na 28 575, v Praze klesl o čtyři procenta na 5846. Odpovídajícím způsobem se propadl i trh - na konci loňského roku bylo v nabídce pouhých 2 950 nově postavených bytů, ač je kapacita zhruba dvojnásobná. Ceny zareagovaly meziročním růstem o 13,6 procenta, což vyřazuje část zájemců o vlastní bydlení.

Byty 1+kk v projektech středního segmentu totiž dosahují až 100 tisíc korun za metr čtvereční, 2+kk až 85 tisíc korun za metr čtvereční. Letos lze očekávat růst cen do 10 procent. Z analýzy realitní kanceláře LEXXUS vyplývá, že vlastní bydlení je pro stále širší skupinu Pražanů nedostupné. Na průměrný byt si musí kupec připravit 74 630 Kč za metr čtvereční, tedy více než 2,04 průměrné hrubé mzdy. A v roce 2018 nejspíš dojde k dalšímu, zhruba desetiprocentnímu nárůstu cen.

Příčinou je, že pražský trh s byty se opět zmenší. V roce 2016 se prodalo 6737 bytů, loni už pouze 5381 (-20,1 %). Pro letošek lze očekávat pokles prodejů pod hranici pěti tisíc bytů. „Trh neoživí ani nově zahájená výstavba, protože nových projektů není dostatek. Za poslední dva roky byla zahájena u pouhých 4194 bytů. Realitní trh má několikaletou setrvačnost a nelze spoléhat na to, že developeři vrhnou na trh velké množství bytů. Nic nenasvědčuje tomu, že by v jarní nabídce uvolnili tisíce jednotek, které by zapůsobily proti rostoucím cenám,“ říká Denisa Višňovská, partner společnosti LEXXUS.
 
 
Ta zároveň dodává: „Dlouhodobě nízké počty zahajovaných projektů budou tlačit na růst cen. Očekávám, že ty porostou zhruba desetiprocentním tempem. Současné ceny už znamenají, že nemalá část zájemců na vlastní bydlení nedosáhne. Poptávku potáhnou menší byty dispozic 1+kk a 2+kk, které si může dovolit nejširší skupina klientů. Vysoká poptávka však vyhání ceny za metr čtvereční. U 1+kk cena nových staveb středního segmentu dosahuje i 100 tisíc korun za metr čtvereční, u 2+kk až 85 tisíc korun za metr čtvereční – tyto ceny byly dříve obvyklé pro luxusní projekty.“
 
Ceny startovacích bytů tak začínají zhruba na třech milionech korun, dvoupokojový byt se cenově blíží ke čtyřem milionům korun. To jsou částky, za které se před pěti lety v Praze prodávaly nové byty s dispozicí 3+kk. Pro potenciální kupce to navíc znamená mít připraven dostatek vlastních prostředků, protože banky dnes nepůjčí více než 90 procent ceny nemovitosti. U jednopokojového bytu o rozloze 30 metrů čtverečních je potřeba mít připraveno 300 tisíc korun, při koupi bytu s dispozicí 2+kk o rozloze 45 metrů čtverečních 382 500 korun. Pro mnoho lidí je tak dnes bydlení nedostupné i proto, že nemají naspořenou dostatečnou částku.
 
 
Současná situace na trhu vyhnala do výše také ceny starších nemovitostí v méně atraktivních okrajových částech Prahy. Panelové byty, tradičně nejlevnější varianta vlastnického bydlení, ztratila na své dřívější dostupnosti. „Kvůli rostoucím cenám se dostáváme do situace, kdy část střední třídy na vlastní bydlení v metropoli nedosáhne. Kromě nájemního bydlení však mají možnost hledat dostupnější nemovitosti za hranicemi metropole,“ vysvětluje Denisa Višňovská.
 

Autor: Tomáš Johánek   |   Sekce: Zprávy dne | Novinky na webu   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


 Datum  

Anketa

Jaký je pro vás nejoblíbenější zdroj o nových rezidenčních projektech?

85% (40)

6% (3)

4% (2)

4% (2)


Přihlášení

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2012 MEDIATO, Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno publikovat jakékoli materiály z tohoto webu 

Všechna práva vyhrazena © 2018 NETservis s.r.o.